Milyen csokoládéversenyek vannak?
A kézműves csokoládék népszerűsítésére és osztályozására alakultak meg az utóbbi évtizedekben a különféle csokoládéversenyek. A két legismertebb az Academy of Chocolate Awards (röviden AoC) és az International Chocolate Awards (ICA), mindkettő londoni székhelyű. A harmadik hasonló verseny a Great Taste Awards, de itt a csokoládé csak egy kategória a sok közül, ezen a versenyen ugyanis mindenféle gasztronómiai terméket zsűriznek a lekvároktól az ízesített vizeken át a késztermékekig. A díjazottak egy, kettő vagy három csillagot kaphatnak, évente csupán nagyjából 50 termék kap három csillagot a teljes mezőnyben.
Mindhárom versenyre fizetős nevezéssel lehet bejuttatni termékeket a különféle alkategóriákba. Az AoC versenyén egy fordulóban mérkőznek meg a világ minden tájáról beküldött csokoládék, jellemzően tavasszal zajlik a zsűrizés Londonban. Az ICA többlépcsős rendszert vezetett be, itt előbb regionális szinten versenyeznek a benevezett csokik, így osztják ki a kelet-európai vagy éppen német nyelvterületről (DACH – Németország, Ausztria, Svájc), érkező csokik díjait. A regionális versenyben díjazott csokoládékat lehet nevezni az összesített világversenybe, amelyet ősz elején tartanak.
A versenyeken külön zsűrizik a csokoládékészítők bean-to-bar táblás csokoládéit, ezen belül külön az étcsokoládékat kakaótartalom szerint, külön a tejcsokoládékat, fehér csokoládékat, az ízesített táblás csokoládékat, stb. Teljesen különálló fordulóban versenyeznek a chocolatier-k által bevonócsokoládéból készített táblás csokoládék és bonbonok.
A zsűri mindkét esetben meglehetősen vegyes szakmai hátterű emberekből áll. Többségük a csokoládéipar valamely területén dolgozik, lehet csokoládékészítő, bonbonkészítő, importőr, kereskedő, oktató, vagy lelkes amatőr csokoládéfogyasztó is.
Mi alapján ítéli meg a zsűri csokoládékat?
Szigorú szempontrendszer alapján, anonim módon kóstolják a beküldött mintákat. Pontozzák a külső megjelenést, illatot, textúrát, az ízharmóniát és természetesen az adott csokoládé általános összhangját is. Külön dizájn kategóriában a csomagolásokat is lehet nevezni. A kapott összpontszám dönti el, hogy egy csokoládé kap -e elismerést, és ha igen, milyet. Minden kategóriában arany, ezüst vagy bronz minősítést lehet kapni az elért pontszám alapján. Egy kategórián belül számos termék kaphat például bronzot és ezüstöt, míg aranyat általában csak néhány termék.
Vásárolja meg Karli egyik kedvenc díjnyertes csokoládéját, amit anyukája fűszerkertjének a növényei ihlettek! Kosárba
Mit jelent a díjazás a csokoládé szempontjából?
A versenyen elért eredményt a csomagolásra helyezett matricával tudják jelölni a készítők. Ez segíthet a vásárlóknak a választásban, hiszen sokan az alapján keresnek csokoládét, hogy melyik a legnépszerűbb, melyiket veszik a legtöbben, melyiket szeretik a legtöbben. Egy speciális grémium által jónak ítélt csokoládé megvásárlása tehát kisebb rizikót rejt magában. Ennek ellenére előfordulhat, hogy valakinek mégsem ízlik egy díjnyertes csokoládé szemben egy másikkal, amelyen semmilyen minősítés nem látható. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a csokoládékóstolás nagyon szubjektív, hiszen minden embernek más az ízlése, más dolgokat szeret, más ízélményekhez tudja társítani a kóstolás során tapasztaltakat. Ennek ellenére a nemzetközi minősítések jó iránymutatóként szolgálhatnak, ha még bizonytalanok vagyunk a választásban.
A Harrer csokoládék minden évben részt vesznek az AoC és az ICA versenyén bean-to-bar táblás csokoládékkal, ízesített csokoládékkal és bonbonokkal is.
Webáruházunkban a Díjnyertes csokoládéinkat itt találja